Zakrytí bazénu
PLACHTA
Plachtové zakrytí tzv. solární plachtou je finančně nejméně nákladné, ale plně hodnotné. Toto zakrytí má tři základní vlastnosti:
- Zabraňuje špinění bazénu volně létajícím nečistotám (listí, tráva, papírky aj.).
- Slouží jako termoizolační prvek.
- Díky své konstrukci jednotlivých bublinek dokáže i vodu temperovat.
Jako příslušenství jsou k dispozici navíjecí - rolovací stojany na ruční i motorový pohon.
Materiál by měl být o síle minimálně 500 mikronů a to z důvodu použití několika sezón po sobě. Zároveň musí být odolný proti ÚV záření a chlorovému prostředí.
ZASTŘEŠENÍ NEBO ZAKRYTÍ?
Kapitola zastřešení nebo zakrytí je velmi rozsáhlá. Pro návrh řešení je zapotřebí odpovědět na tyto otázky:
- předpokládané využití bazénu - sezónní, mimosezónní, celoroční
- umístění bazénu - samostatně, sousedící se stavbou apod.
- lokalita místa bazénu - nížina, středohoří, vysokohorská...
- požadujete pouze zakrytí nebo zakrytí s prostorem na pohyb v okolí bazénu
- a další
Toto jsou základní otázky které je zapotřebí zodpovědět, aby nabídka zastřešení mohla být seriozní.
ROLETA
Bazénové rolovací zakrytí
Rolovací zařízení je možno použít jak u interiérových, tak u exteriérových bazénů. Při použití u interiérových bazénů redukuje zařízení vlhkost v prostoru, čímž je potřebný jen minimální přívod vzduchu zvenčí, který by byl jinak draze ohříván. Tím je celý interiér chráněn proti nadměrné vlhkosti a následně proti korozi kovových součástí. Tímto je zaručena delší životnost celého interiéru bazénové haly a mnohdy i okolních místností. Rapidně poklesne spotřeba energie pro potřebné odvlhčení bazénového prostoru. Díky optimální tepelné izolaci jsou minimalizovány tepelné ztráty vznikající odparem z hladiny vody. Průměrná tepelná ztráta z hladiny u interiérových bazénů je cca 150-200 W/m3/hod. Při zakrytí bazénu je tato ztráta redukována na 5 - 10 W/m3/hod. Co to znamená při úsporách energie, je snadné zjistit, když si do těchto parametrů dosadíme ceny energií. Při zakrytí hladiny klesá i spotřeba chemických přípravků pro úpravu vody. Tyto se běžně odpařují z hladiny, čímž vzniká stálá potřeba jejich doplňování. Vcelku je možné říci, že rolovací zakrytí Vám ušetří až 2/3 nákladů na provoz bazénu. U exteriérových bazénů je nespornou výhodou zakrytí možnost prodloužení koupací sezóny na jaře i na podzim. S rolovacím zakrytím se sníží i potřeba vysávání nečistot ze dna bazénu. Spadané hrubé nečistoty jsou shrnovány roletou do jednoho místa v bazénu. V případě, že v tomto místě je umístěn hladinový sběrač (skimmer), máte vystaráno. Jen nepatrnému množství nečistot je umožněno spadnout na dno bazénu. Nesporně největší výhodou rolovacího zařízení je dosažení vyšší bezpečnosti dětí. Při vhodně zvolených bezpečnostních prvcích (obvodová madla, speciální okraj bazénu) je nosnost lamel rolovacího zařízení 30 - 50 kg/m2. Tato varianta zabezpečení stojí v každém případě za rozumnou úvahu. Různorodost konstrukce zařízení umožňuje jeho použití jak u hotového bazénu, tak u bazénu, který hodláte ještě stavět...
Konstrukce
Rolovací zařízení je konstruováno z tvrzených profilů o rozměru 60 x 12 mm. Tyto jsou po stranách vodotěsně uzavřeny a opatřeny aretačními víčky. Rolovací lamely jsou dodávány ve čtyřech barvách (viz obrázek), bílá, modrá, zelená, kávová. Jako pohonů je použito el. motorů s bezpečným provozním napětím 12 a 24 V. Pohony jsou dodávány standardně s dálkovým ovládáním a opatřeny koncovými spínači pro oba směry chodu. Nadhladinové rolovací zařízení Typ A je provedeno ve variantě bez zakrytí návinu. Typ B je se zakrytím návinu, který slouží jako sedačka. K Typu C je potřeba zabudovat u bazénu šachtu pro osazení pohonné jednotky. Rolovací zařízení je vyrobeno z oceli (mat. č. 1.4103). Radiální pouzdra jsou zhotovena ze samomazného plastu. Namazaný je i motor a převodovka, takže domazávání není potřebné. Z těchto důvodů nepotřebuje zařízení další ošetřování. Díky vypařeným kapkám vody se vzhled ocelových dílů zhoršuje. V tom případě lze rolovací zařízení znovu naleštit leštícím prostředkem.
Péče a ošetřování
Vaše roleta bude fungovat bezchybně celé roky, pokud dodržíte následující:
Rolety ROL (výjimkou je bílá barva) nesmí být vystavené nechráněnému slunečnímu záření. Musí buď ležet vyrolované na vodě nebo srolované pod vodní hladinou, resp. pod krytem, chráněné před sluncem. Už krátkým přímým slunečním zářením vznikají neopravitelné škody. Dávejte u bazénu s madly pozor, aby voda neklesla pod madla. Díky použitým materiálům je ROL nenáročná na péči a lehce se čistí. Pravidelné oplachování (sprchování) zbavuje roletu nečistot a prachu a dává ji čistší vzhled. "Přichycené" nečistoty lze odstranit "tlakovým čistícím přístrojem". Přitom nesmí být překročena teplota 40 °C. Tryska se nemá přiblížit příliš (min. 30 - 40 cm) a na stejné místo může proud mířit pouze krátce. Vápenným usazeninám lze předejít dobrou péčí o vodu. Usilujte o pH cca 7,2 - 7,4. Při přezimování může roleta ležet na hladině. Přitom se roleta silně zašpiní. Hladinu nikdy nesnižujte tak, aby roleta ležela na kraji bazénu nebo na madlech. Lepší je přezimování ve srolovaném stavu v mokré šachtě, nebo v nadpodlahovém rolovacím zařízení. V každém případě se v této době nesmí s roletou pohybovat. Při nízkých teplotách je materiál mnohem křehčí.
ZASTŘEŠENÍ
Bazénové zakrytí - komůrkový polykarbonát
Proč polykarbonátové desky? Protože způsobují tzv."skleníkový efekt". Ve dnech plného slunečního svitu vlivem přímého slunečního záření a rovněž i ve dnech oblačných vlivem rozptýlených slunečních paprsků je vzduch ohříván uvnitř zastřešení . V noci a v chladných dnech jsou díky zastřešení bazénu minimalizovány tepelné ztráty.
Zjara na počátku sezóny, při slunečním svitu teplota vody v nevyhřívaném bazénu stoupne cca o 2°C každý den.
Teplota vody dokonce stoupá i v jarních a podzimních dnech, kdy sluneční paprsky zdaleka nejsou tak hřejivé jako v letním období.
Zastřešení bazénu eliminuje ztráty vody odpařováním. Pokud je teplotní rozdíl vody a vzduchu 3°C, bazén o obsahu 32 m2 ztratí 40 litrů vody za den, v 80 m2 bazénu se odpaří 100 litrů vody za den. Zastřešení bazénu izoluje vodní plochu od vnějšího prostředí a vyrovnává tepelné rozdíly vody a vzduchu, díky čemuž se snižuje vypařování vody z bazénu
Efektivní doplňkovou metodou zredukování množství vypařované vody je rozprostřít solární folii přes vodní plochu. Folie přímo vystavené slunci nebo mrazu nejsou tak trvanlivé a snadno se znečistí. Ale pokud jsou použity pod zastřešením, velmi dobře plní svoji funkci. Kombinace folie a zastřešení je vysoce účinný způsob redukování tepelných nákladů.
Přesuvné segmenty zastřešení vám umožní celou konstrukci velmi rychle odsunout za bazén a užívat si koupání pod širým nebem.
V teplých dnech na jaře, v létě a na podzim se váš bazén může stát centrem společenského dění vaší rodiny a přátel. Stačí pouze přesunout zastřešení za bazén a vychutnat si tak koupání v teplé a čisté vodě pod širým nebem.
Mobilní zastřešení je perfektním řešením pro ty, kteří rádi plavou sportovně a pro zdraví.
Zastřešení bazénu se skládá ze segmentů, které mohou přejíždět v obou směrech. Posun segmentů zastřešení obstará 1 osoba , u širších typů zastřešení (od 5 m vnitřní šířky) by obsluhu zastřešení měly provádět 2 osoby.
Konstrukce je odolná vnějším klimatických podmínkám - vlhku, slunečnímu záření, sněhu, sněhové vichřici, vysokým a nízkým teplotám (od -50 °C do 115 °C) -- rovněž vnitřním podmínkám (vyšší vlhkosti, přítomnosti chemických látek ve vodě a výparům). Zastřešení nesmí být však vystaveno otevřenému ohni, velmi vysokým teplotám, kyselým nebo reaktivním látkám a čistícím přípravkům, neboť zde je vysoké riziko trvalého poškození polykarbonátových desek.
Vysoké mechanické zatížení konstrukce nebo polykarbonátových desek může způsobit její poškození a znemožnit funkci zastřešení bazénu.
Polykarbonát je třeba pravidelně čistit, aby se odstranily nečistoty z jeho povrchu. Většinou stačí opláchnout zastřešení proudem vody. V případě silného znečištění je třeba omýt znečištěné místo mýdlovou vodou nebo jemnými saponátovými prostředky (např. Jar) . Na čištění povrchu profilů a polykarbonátu se používá čistá houba nebo jemný kartáč, nesmí v něm být zachyceny drobné nečistoty nebo písek.
Nesmí být používány čistící abrazivní pasty, které mohou způsobit poškrábání povrchu polykarbonátu. Rovněž je nepřípustné používání přípravků obsahujících benzol, benzín, aceton nebo čistící prášek. Doporučuje se nečistit polykarbonát pokud je rozpálený od slunce.
Nepoužívejte ostré náčiní na čištění zastřešení bazénu.
Aby se zamezilo odlétnutí zastřešení bazénu při silném větru , je nutno roztáhnout zastřešení bazénu nad bazén a použít všech aretačních prvků zastřešení k jeho fixaci. čelní stěny musí být rovněž nasazeny a zajištěny , všechny dveře a jiné otvory v zastřešení uzavřeny. Nedoporučuje se přejíždět se segmenty zastřešení bazénu při silném větru. Pohyb osob v zastřešení nebo kolem zastřešení bazénu při silném větru musí být vyloučen.
Během zimního období by nemělo docházet k nakumulování velkého množství sněhu na segmentech zastřešení bazénu. Hmotnost mokrého ulehlého sněhu je několikanásobně vyšší než sněhu čerstvého, pro příklad 10 cm ležícího mokrého sněhu váží okolo 100 kg/m2. Ohroženy mohou být zejména vysoká a široká zastřešení. Odklízení sněhu je nutno provádět symetricky nejlépe z obou stran najednou tak, aby nedošlo k jednostrannému zatížení konstrukce.
Používané materiály na zastřešení bazénu jsou odolné vůči vodě a vlhkosti, konstrukce nevyžaduje zvláštní údržbu.
Z důvodu že naše výrobky jsou určeny jak pro firmy, tak i pro privátní sektor, není-li uvedeno jinak, jsou všechny ceny bez 21% DPH.