Biofiltry
Popis technologie biofiltru
Biologické čištění odpadních plynů je moderní způsob čištění organického znečištění, využívající enzymatického vybavení mikroorganismů na rozklad nežádoucích organických látek obsažených v plynech. Tohoto principu lze však využít jen u takových odpadů, které jsou biologicky odbouratelné, při určité rychlosti biodegradace.
Princip:
Proces čištění organických a zapáchajících látek pomocí mikroorganismů je založen na schopnosti mnoha mikroorganismů (obecně bakterií, hub a kvasinek) rozkládat velké množství organických sloučenin. V aerobních podmínkách tyto organismy mohou oxidovat sloučeniny.
V biofiltru dochází k sorpci organických látek na nosič biomasy a následné biodegradaci.
Biodegradaci organické látky lze jednoduše schematicky popsat. Bakterie využívá organickou látku, tzv. substrát, jako zdroje energie a zdroje uhlíku pro syntézu zásobních látek a nových buněk. Tedy, část substrátu se spotřebuje na tvorbu nové buněčné hmoty (biomasy), zbylou část buňka oxiduje za vzniku energie na neškodný oxid uhličitý a vodu.
CXHY + O2
+
nutrienty
syntéza ˇ ˇ oxidace
BIOMASA + zásobní látky CO2 + H2O + ENERGIE
Biofiltr se skládá z korpusu biofiltru. Korpus je tvořen ocelovou polaminovanou nádrží. Dno nádrže tvoří betonový polaminovaný bazén. Středem nádrže (biofiltru) je vstupním tunelem přiváděný tlačným ventilátorem odpadní vzduch odsávaný z výrobní haly. Vzduch v tunelu je zvlhčován tlakovými tryskami, které vytváří jemnou vodní mlhu, aby došlo k maximálnímu zvlhčení čištěného vzduchu. Voda přiváděná těmito tryskami je dotována nutnými živinami a látkami upravujícími uhličitanovou kapacitu roztoku.
U dna biofiltru je otvory odpadní vzduch rovnoměrně usměrněn na celou plochu dna biofiltru. Odtud vzduch prochází přes tři patra náplně biofiltru s implantovanou adaptovanou směsnou kulturou mikroorganismů. Na každém patře dochází ještě k dovlhčení proudícího vzduchu, aby lože biofiltru nikdy nevyschlo a nedocházelo k slepým proudům vyschlými plochami... Potrubí okruhu vody je z tepelně-izolačních důvodů vedeno středem biofiltru.
Přebytečná voda a kondenzát budou stékat na dno biofiltru, odkud budou čerpadlem (umístěným ve výrobní hale) čerpány zpět do vstupního tunelu a do mezipater biofiltru. Vyčištěný vzduch bude z biofiltru odveden v horní části korpusu nad posledním patrem pomocí 4 výduchů svedených do jednoho komínu. Tento komín bude kopírovat stávající komín kotelny.
Na boku korpusu jsou vytvořeny montážní otvory pro nutnou kontrolu, či výměnu substrátu.
Množství vody v bazénu ve dně biofiltru bude kontrolováno pomocí vodoznaku. Kvalita vody bude sledována jednou za měsíc pomocí selektivních indikačních papírků v pomocném kohoutu v blízkosti čerpadla. Předpokládané množství odpadní vody je cca 100 l/měsíc. Spotřeba čisté vody (únik odparem) 200 l/den.
Kontrola lože bude z biologického hlediska prováděna minimálně 1x za rok.
Výměna lože 1 x za 5-8 let podle stavu nosiče a tlakové ztráty, která bude sledována na vstupním potrubí do biofiltru. Na rovné části přívodního potrubí bude vytvořeno měřící místo s přírubou.
Provoz biofiltru může být diskontinuální, s maximální přestávkou 21 dní. Po této době je již nutná kontrola bakteriální kultury, popřípadě oživení technologie.
Z důvodu že naše výrobky jsou určeny jak pro firmy, tak i pro privátní sektor, není-li uvedeno jinak, jsou všechny ceny bez 21% DPH.